Green Key
Green Key
  • GREETS
  • Green Key
  • Green Restaurant
  • Green Sport Facility
  • Green Tourism Organization
  • Green Camping
  • Green Attraction
  • FOR MEDLEMMER

Green Key

MENU

CLOSE

  • Om Green Key +
    • Udbredelse
    • Hvem er vi?
    • Kriterierne
    • Om kriterierne 2026-2031
    • Kontrol og verificering
    • Historik
    • Din mening er vigtig
  • Grøn overnatning +
    • Om valg af overnatningssted
    • Betydning for dig
    • Hvad kan du gøre under opholdet?
    • Grønt vandrehjem
    • Grønt hotel
    • Green Camping
    • Your opinion - Giv din mening
    • Klar til at finde grønne steder?

      Gå til søgning
  • Rejsetips og oplevelser +
    • Oplevelser og attraktioner
    • Rejsebureau og selskaber
    • Grøn transport
    • Grønne destinationer
    • Et rent land
    • Dykning med respekt
    • Drik postevand
    • Klimabevidst shopping
    • Beskyttelse af dyr
    • Beskyt kyster og søer
    • Det kan vi gøre alle steder
    • Klar til at finde grønne steder?

      Gå til søgning
  • Erhvervsturisme +
    • Grønne overnatningssteder
    • Grønne møde- og konferencesteder
    • Grønne event- og messesteder
    • Tips ved arrangementet
    • Forretningsmiddagen
    • Catering og kantine
    • Betydning for din virksomhed
    • Gør som et GK medlem
    • En af hverdagens grønne helte
    • Klar til at finde grønne steder?

      Gå til søgning
  • Nyt +
    • ...om rejser og oplevelser
    • ...om overnatningssteder
    • ...om møder og events
  • Ansøg om Green Key +
    • Ansøgningsprocessen
    • Om miljøarbejdet
    • Efter tildeling
    • Hvad koster det?
    • Kontakt
Nyt

Nyt

  • ...om rejser og oplevelser
  • ...om overnatningssteder
  • ...om møder og events

  • bwpaamessen

    Grøn mand på Møde- og Eventmessen i Forum

    14 marts, 2014

    Green Key deltog med en grøn mand på Møde- og Eventmessen i Forum d. 12. og 13. marts.

    LÆS MERE
  • img4

    Green Key har fået ny hjemmeside

    10 marts, 2014

    Green Key lancerer nu en ny hjemmeside, som skal gøre det nemmere for de besøgende at finde Green Key virksomheder og de rette informationer.

    LÆS MERE
  • logo_comwell_hotels

    Green Key til to nye Comwell hoteller og Nakskov Idrætscenter

    03 marts, 2014

    Comwell har fået miljømærket to nye hoteller. Det drejer sig om Comwell Korsør og det netop åbnede Comwell Køge Strand.

    LÆS MERE

Find grønne steder

Nyhedsbrev

Modtag seneste nyt fra Green Key

Få tips og ideer til grønne rejser, mad og oplevelser. Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Du kan til enhver tid afmelde dig igen

Har du besøgt?

SAVOY Hotel & Bar
SAVOY Hotel & Bar
Hotel

SAVOY Hotel & Bar

Vesterbrogade 34 ,1620 Københ…

Privatejet hotel midt på Vesterbro med 66 værelser på 6 etager, som alle vender mod den stille gård. Hotellet ligger i Art Nouveau…

Anneberg Kulturpark
Anneberg Kulturpark
Hotel

Anneberg Kulturpark

Annebergparken 22 ,4500 Vest-…

Huset er gult men vi tænker grønt
Anneberg Kulturpark er beliggende i smukke, historiske omgivelser i Odsherred, tæt på både skov, …

CABINN Odense
CABINN Odense
Hotel

CABINN Odense

Østre Stationsvej 7, 9 ,5000 Fyn

CABINN-konceptet

Det bedste alternativ med mest mulig ”value for money”

CABINN har eksisteret i over 30 år og er en af de mest innov…

Kurhotel Skodsborg
Kurhotel Skodsborg
Hotel
  • Kurhotel Skodsborg

    Bronze

    Skodsborg Strandvej 139 ,2942 Nordsj…

    Når det helt enkle bliver den ultimative luksus. Kurhotel Skodsborg er et internationalt kurhotel baseret på enkle nordiske tradit…

    Comwell Holte
    Comwell Holte
    Hotel

    Comwell Holte

    Bronze

    Kongevejen 495 ,2840 Nordsj…

    Comwell Holte ligger naturskønt i Nordsjælland ved Rude Skov og Vaserne med kun 15. min. kørsel til Københavns centrum. 

    De ma…

    Coco Hotel
    Coco Hotel
    Hotel

    Coco Hotel

    Vesterbrogade 41 ,1620 Københ…

    Coco Hotel er Københavns nyeste boutiquehotel beliggende i hjertet af Vesterbro. Hotellet åbner officielt dørene for gæster i efte…

    Messe C Fredericia
    Messe C Fredericia
    Konference

    Messe C Fredericia

    Vestre Ringvej 101 ,7000 Midtjy…

    MESSE C er Danmarks første messecenter med over 100 års udvikling i rygsækken, som vi bruger til at nå vores formål, som er at bri…

    Carlsberg Museum og Business Centre
    Carlsberg Museum og Business Centre
    Konference

    Carlsberg Museum og Business Centre

    Gamle Carlsberg Vej 15 ,1799 Københ…

    Skal arrangementet have format, er brygger Carl Jacobsens kunstsamling i forlængelse af sit hjem stedet at mødes. På Valby Bakke o…

    Hotel Årslev Kro en del af Danske Hoteller A/S
    Hotel Årslev Kro en del af Danske Hoteller A/S
    Hotel

    Hotel Årslev Kro en del af Danske Hoteller A/S

    Silkeborgvej 900 ,8220 Midtjy…

    Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference
    Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference
    Hotel

    Skarrildhus Sinatur Hotel & Konference

    Sølv

    Sdr. Ommevej 4 ,6933 Midtjy…

    De naturskønne omgivelser, den rolige stemning og den uimodståelige gastronomi gør Skarrildhus til et helt unikt sted. Den gamle h…

      Green Key - HORESTA - Vodroffsvej 32 - DK-1900 Frederiksberg C +45 35 24 80 80 greenkey@horesta.dk
      • Greenkey.global
      • Cookies
      Green Key

      Copyright 2026